ذخایر ژنتیکی گل‌ها ظرفیتی مغفول در اشتغالزایی کشور است

به گزارش روز دوشنبه  انجمن گل و گیاهان زینتی ایران، دکتر پژمان آزادی  در آستانه ۲۵ خردادماه، روز ملی گل گفت: بر همین اساس  مراسم روز ملی گل امسال  در قالب وبیناری با موضوع «گل و گیاهان بومی با تکیه بر بافت تاریخی طهران» برگزار می‌شود.

در این وبینار که به همت انجمن عمارات محروسه ایران و با مشارکت انجمن علمی گل و گیاهان زینتی ایران و مرکز آموزش عالی امام خمینی برگزار می‌شود ضمن معرفی گل و گیاهان بومی و بررسی ظرفیت‌ها و چالش‌های بهره‌برداری از این منابع، مزایای استفاده از آنها در عمارت‌ها و مجموعه‌های تاریخی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

آزادی با اشاره به گردش مالی ۳۰۰ میلیارد دلاری حوزه گل و گیاه دنیا و سهم اندک ایران از این بازار رو به گسترش گفت: گل و گیاهان زینتی صرفنظر از ارزش فوق العاده اقتصادی در حفظ محیط زیست و همچنین شادی و سلامت روانی جامعه نیز از اهمیت خاصی برخوردار هستند که طی پژوهش‌ها و مقالات متعدد علمی بر این جنبه از فواید گل و گیاهان تاکید شده است.

یکی از این موثرترین راهکارهای تولید پایدار و رونق حوزه گل و گیاهان زینتی ایران، استفاده از گیاهان بومی در فضای سبز شهرهاست که به دلیل سازگاری با آب و هوای محیط به کاهش اثرات گازهای گلخانه‌ای و حفاظت  محیط زیست هم کمک می‌کنند.  
آزادی با اشاره به وجود ذخایر فراوانی از گل‌های زینتی از جمله گونه‌های مختلف زنبق در استان های شمال شرقی، مرکز و غرب کشور، لاله واژگون در مناطق غرب و شمال شرقی کشور و حتی کرمان و گل جام زرین در غرب و شمال کشور اظهار داشت: این گیاهان بخشی از  ذخایر ژنتیکی باارزش کشور هستند که در صورت برداشت بی رویه و غیر اصولی به مرور نابود می‌شوند اما با  بهره‌برداری علمی و اصولی از آنها ضمن ایجاد زمینه‌ای مناسب برای درآمدزایی در حوزه گل و گیاه، کمک شایانی به شناسایی، حفاظت و تنوع بخشی به این منابع ژنتیکی باارزش می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت مراکز تحقیقاتی مختلف از جمله پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی در محلات و پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد در زمینه حفاظت، ارزیابی و تولید پایدار گیاهان زینتی اظهار داشت: در حال حاضر دانش بهره گیری از ذخایر ژنتیکی و دانش به نژادی ارقام تجاری را در اختیار داریم که لازم است در گیاهان بومی هم از آن استفاده کنیم.

 رییس انجمن گل و گیاهان زینتی ایران در ادامه در بیان راهکارهایی که می‌توانند به بهره‌برداری اصولی از گل و گیاهان بومی در کشور کمک کنند، گفت: ایجاد بانک ژن گل و گیاهان زینتی بومی چه در محل رویشگاه های طبیعی و چه در مراکز بانک‌ ژن، استفاده و معرفی گیاهان زینتی بومی در فضای سبز شهرها و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه به نژادی گیاهان زینتی و معرفی ارقام جدید از جمله راهکارهای مؤثر در توسعه این بخش است.

با ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و سرمایه‌گذاری در تولید تجاری گل‌ و گیاهان بومی که مستلزم دسترسی به منابع ژنتیکی این گیاهان است، ضرورت حفظ منابع ژنتیکی موجود و حمایت از بانک‌های ذخایر ژنتیکی هم جدی‌تر گرفته شود.

وی با بی مورد دانستن برخی ابراز نگرانی‌ها در خصوص  بهره برداری از ذخایر گیاهان زینتی بومی گفت: رها کردن و عدم بهره‌برداری از گیاهان باارزش بومی، هیچ کمکی به حفظ آن‌ها و حراست از محیط زیست نمی‌کند بلکه زمینه را برای جولان سودجویان و برداشت غیر اصولی و نهایتا نابودی این منابع فراهم می‌کند.

در حالی که با بهره‌برداری علمی و آینده‌نگرانه از آنها ضمن درآمدزایی و کمک به معیشت کشاورزان در مناطق مختلف کشور به توسعه برنامه‌های به نژادی و ایجاد ارقام متنوع جدید این گیاهان کمک می‌شود.
آزادی در ادامه با اشاره به رسالت و فعالیت‌های متنوع انجمن گل و گیاهان زینتی در توسعه علمی و دانش بنیان صنعت گل و گیاه ایران، اظهار داشت: انجمن‌ علاوه بر برگزاری کنگره‌های ملی و بین‌المللی گل و گیاهان زینتی و مراسم‌هایی مثل بزرگداشت روز ملی گل و انتشار نشریات مختلف و خبرنامه‌های دوره‌ای، سلسله وبینارهای علمی ماهانه‌ای را هم برای انتقال دانش تخصصی و یافته‌های جدید علمی و کمک به استارتاپ‌های این حوزه تدارک دیده که بحث سرمایه‌گذاری اصولی در گلخانه ها و فضای سبز، فرصت‌ها و چالش‌های کشت بافت و  معرفی گیاهان زینتی بومی از جمله موضوعات وبینارهای آتی است. 

رییس انجمن گل و گیاهان زینتی ایران با دعوت از عموم علاقه مندان به شرکت در وبینار  روز ملی گل که ۲۵ خرداد ماه از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۳:۳۰ در نشانی الکترونیکی Https://vc.areeo.ac.ir/ch/imamch۲ برگزار می‌شود، ابراز امیدواری کرد که برگزاری این رویدادبتواند در معرفی ظرفیت‌ها و ضرورت‌های بهره‌برداری از گل و گیاهان زینتی بومی، حفظ منابع ژنتیکی موجود و رونق تولید و صادرات در این حوزه مؤثر باشد.

انجمن ملی گل و گیاهان زینتی ایران در کرج مستقر است.

مجله خبری کنار

درباره ی nhjkgfs52893

مطلب پیشنهادی

یارانه معیشتی تیر ۱۴۰۰، پنجشنبه واریز می‌شود

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، بر اساس اطلاعیه سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، بیستمین مرحله یارانه معیشتی …