۳۲۰هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان برای اشتغالزایی در کشور اختصاص یافت

احمد راستینه هفشجانی روز یکشنبه در نشست با مدیرکل، معاونان و هنرمندان زیرمجموعه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: این اعتبار در اختیار بانک‌های عامل قرار می‌گیرد و به‌همین میزان از سوی بانک‌های عامل افزوده و با سود ۲ تا ۶ درصد به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود.

وی افزود: میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری می‌تواند با ارائه طرح‌های توجیهی، سهم قابل‌توجهی از اعتبارات این بخش را جذب کند.

راستینه تصریح کرد: قرار شده تا این تسهیلات با اولویت استان‌دارای دارای نرخ بیکاری بالاتر پرداخت شود.

وی یادآور شد: در لایحه بودجه امسال ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار تسهیلاتی در اختیار وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قرار گرفته که باعث جهش مطلوب در بخش‌های مختلف این وزارت‌خانه و رونق در استان‌ها مانند چهارمحال و بختیاری خواهد شد.

نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، سامان و بن در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بودجه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سال‌جاری پنج هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال بود که با پیگیری‌های کمیسیون فرهنگی، این مبلغ با یک‌هزار میلیارد ریال افزایش به ۶ هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال رسید که البته این مبلغ هنوز پاسخ‌گوی نیاز این حوزه نیست.

وی گفت: با توجه به نرخی بالای بیکاری در چهارمحال و بختیاری پیگیری برای جذب بیشتر سهم استان از این اعتبارات ضروری است.

راستینه تاکید کرد: مجموعه فرصت‌ها، چالش‌ها و نیازهای میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری شناسایی و تدوین تا پیگیری برای رفع آن از طریق مسوولان ملی در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: تعریف، طراحی و برنامه‌ریزی برای تدوین زنجیره ارزش در بخش‌های تولیدی استان به‌ویژه حوزه‌های زیرمجموعه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ارتقای درآمد سرانه خانوار و تسریع در روند رسیدن به شاخص‌های توسعه‌یافتگی نقش‌آفرین و موثر است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با نگاه دقیق و تمرکز به ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و مزیت‌های ۵۰ سال آتی حوزه گردشگری در سطح ملی و استانی می‌توان بسیاری از خلأهای کشور را رفع کرد.

وی یادآور شد: چهارمحال و بختیاری از پتانسیل مطلوبی در حوزه‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برخوردار و دارای هنرمندان فعال و شناخته شده در این حوزه‌ها است که باید از توان آنان در راستای تحقق اهداف توسعه‌محور بهره‌گیری شود.

راستینه اظهار داشت: جلوگیری از خام‌فروشی و راه‌اندازی چرخه تبدیلی و تکمیلی در حوزه‌های مرتبط با صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان باید در دستور کار قرار گیرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: هم‌اکنون ۱۲ هزار هنرمند در ۵۲ رشته صنایع‌دستی و هنرهای سنتی حضور دارد که از این تعداد پنج هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار نفر فعال هستند.

مهرداد جوادی تاکید کرد: تاکنون هفت نشان مُهر اصالت یونسکو، ۴۳ نشان ملی و سه نشان جغرافیایی برای صنایع‌دستی و هنرهای سنتی چهارمحال و بختیاری صادر شده است و در سال گذشته با تلاش‌های انجام شده رشته منسوخ شده “سفره‌بافی” در استان احیا  شد.

جوادی تصریح کرد: در سال گذشته ۷۵۸ نفر در حوزه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان  آموزش‌های لازم برای فعالیت در رشته‌های زیرمجموعه این حوزه را فرا گرفتند.

وی یادآور شد: سال گذشته ۱۸۵ میلیارد ریال تسهیلات بانکی با اشتغال‌زایی برای یک‌هزار و ۳۲۵ نفر در حوزه‌صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان پرداخت شد که ۸۵ میلیارد ریال آن از محل تفاهم‌نامه با بنیاد برکت با این اداره‌کل بود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: در سال ۱۳۹۹ مجوز فعالیت برای یک‌هزار و ۴۵۴ نفر در رشته‌های مختلف صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان صادر و ۳۰۰ نفر هنرمندان این حوزه از بیمه روستایی بهره‌مند شدند.

وی با اشاره به ثبت شهرکرد به‌عنوان “شهر ملی نمد” گفت: پرونده ثبت هفشجان به‌عنوان “شهر ملی سنگ‌تراشی” آماده و برای تصویب به تهران ارسال شده است.

جوادی دستاوردهای تبدیل شهرها به شهر ملی و یا شهر جهانی را شامل افزایش اشتغال، ایجاد درآمد و رونق گردشگری اعلام و تاکید کرد: ظرفیت تبدیل شهرهای شهرکرد و هفشجان به‌عنوان شهرهای جهانی نمد و سنگ‌تراشی وجود دارد.

وی افزود: نوسانات اقتصادی، وجود واسطه‌ها و دلالان، گرانی مواد اولیه، خروج مواد اولیه مانند پشم از استان به‌صورت خام و اجاره‌بهای بالی محل فعالیت از مهم‌ترین مشکلات فعالان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی چهارمحال و بختیاری به‌شمار می‌رود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: در حوزه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی می‌توان با بهره‌گیری از مواد اولیه بومی و محلی نسبت به تولید محصولاتی با سرمایه کم و ارزش افزوده بالا اقدام کرد.

وی یادآور شد: کمبود اعتبارات حوزه‌های زیرمجموعه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سطح ملی و استانی از مهم‌ترین مشکلات این بخش به‌شمار می‌رود و به‌همین منظور بهره‌گیری از توان بالای بخش خصوصی، جذب سرمایه‌گذاران و فراهم کردن زیرساخت‌ها، ارئه تسهیلات و اعطای مشوق به آنان در دستور کار میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قرار دارد.

به گزارش ایرنا، در این نشست معاونان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری مزیت‌ها، فرصت‌هاف پتانسیل‌ها، مشکلات و چالش‌های موجود در بخش‌های زیرمجموعه خود را تشریح کردند.

بافته‌های داری مانند فرش‌بافی، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی و قالی‌بافی، چوخابافی، نمدمالی، کلاه‌مالی، گیوه دوزی، سرمه‌دوزی، منبت‌کاری، سفال‌گری، خورجین‌بافی، بافت سیاه چادر، قفل‌سازی، حجاری، گره‌چینی، احجام فلزی خاتم و مشتقات آن‌ها از مهم‌ترین رشته‌های صنایع‌دستی و هنرهای سنتی چهارمحال و بختیاری است.

۲۰ خردادماه روز جهانی صنایع‌دستی و ۲۰ تا ۲۶ خرداد به عنوان هفته صنایع‌دستی و هنرهای سنتی نامگذاری شده است.

مجله خبری کنار

درباره ی nhjkgfs52893

مطلب پیشنهادی

یارانه معیشتی تیر ۱۴۰۰، پنجشنبه واریز می‌شود

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، بر اساس اطلاعیه سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، بیستمین مرحله یارانه معیشتی …